Fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu a avut miercuri o primă reacție după ce a fost trimis în judecată pentru acțiuni împotriva ordinii constituționale, susținând că rechizitoriul ar fi „o copie la indigo cu dosarul din 2016 al președintelui Trump, cu aceleași acuze”. Declarațiile au fost făcute la sediul IPJ Ilfov, unde Georgescu s-a prezentat pentru a semna controlul judiciar.
Georgescu a refuzat să răspundă întrebărilor jurnaliștilor și a vorbit despre „oligarhia globalist-soroșistă”, afirmând totodată „asasinarea” activistului conservator Charlie Kirk, pe care l-a numit „martir” — afirmații pe care și le asumă, fără a prezenta dovezi.
Marți, Parchetul General l-a trimis în judecată pe Călin Georgescu pentru complicitate la tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale și pentru comunicarea de informații false, în formă continuată (două acte materiale). În același dosar au fost trimiși în judecată Horațiu Potra și 20 de mercenari din gruparea sa.
Potrivit procurorilor, gruparea ar fi urmărit infiltrarea în protestele declanșate după anularea alegerilor prezidențiale din decembrie 2024, cu scopul de a crea haos. Planul ar fi fost pus la punct la o întâlnire clandestină desfășurată la o fermă din Ciolpani.




